Napisz wiadomość Mapa witryny
> Twoje konto
> Urlopy tacierzyńskie - warunki przyznawania

Coraz większą popularnością w Polsce zaczynają się cieszyć urlopy tacierzyńskie. Przysługują one tym ojcom, którzy mają status pracownika, a ich dziecko nie ukończyło jeszcze 12 miesięcy. O urlop mogą starać się również panowie, którzy adoptowali dziecko. W ich przypadku dni wolne przysługują przez 12 miesięcy od dnia uprawomocnienia się postanowienia, które orzeka o przysposobieniu i do  ukończenia przez dziecko siódmego roku życia.

O trzy lata dłuższy okres na wykorzystanie urlopu mają zaś ci ojcowie, którym dzieciom odroczono obowiązek szkolny.

Urlopy tacierzyńskie przyznawane są na 2 tygodnie, a panowie otrzymują za ten czas zasiłek macierzyński, który wynosi 100% wynagrodzenia. Każdy tydzień takiego urlopu liczy się jak tydzień kalendarzowy i wlicza się do niego również dni wolne, niedziele i święta.

By móc skorzystać z urlopu, należy złożyć stosowny wniosek u pracodawcy na tydzień przed planowanym urlopem.

Od początku 2016 roku ojcowie będą mieli więcej czasu na wykorzystanie wolnych dni – bo aż 24 miesiące od narodzin dziecka. W przypadku dzieci przysposobionych ten okres również się wydłuży, ale nie zmieniają się kryteria wiekowe jeśli chodzi o samo dziecko. Ojcowie przysposobionego dziecka będą mogli wykorzystać urlop przez 24 miesiące, ale przed  ukończeniem przez dziecko 7. roku życia lub do 10. urodzin, w przypadku dzieci, które nie chodzą do szkoły.

Nowością jest też możliwość podzielenia urlopu tacierzyńskiego na 2 części od 2016 roku (obecnie można go wykorzystać  tylko w całości), jednak żadna z części nie może być krótsza od tygodnia.


Źródło: IAR Polskie Radio



DATA PUBLIKACJI: 2015-12-16 » Pozostałe aktualności
Biuro Rachunkowe J i A Kwoska
ul. Spokojna 4
44-230 Czerwionka-Leszczyny
tel. (32) 43-19-769
email biuro@kwoska.com.pl

Na skróty

Aktualności
Doradca Podatkowy
Start Biznes
> Na górę
Powered by mAdmin :: Projekt i wykonanie BerMar multimedia