Napisz wiadomość Mapa witryny
> Twoje konto
> Holandia - odszkodowanie za zerwanie umowy o pracę.

Dostali Państwo wypowiedzenie umowy o pracę od holenderskiego pracodawcy? Jeśli tak, mają Państwo możliwość wnioskowania o odszkodowanie. 1 lipca została wprowadzona ustawa, która poprawia sytuację obcokrajowców w Holandii i daje taką możliwość bez względu na rodzaj umowy.

O odszkodowanie mogą ubiegać się osoby, które przepracowały przynajmniej dwa lata w Holandii u jednego pracodawcy i zostały zwolnione. Ustawa dotyczy również osób zatrudnionych przed agencje pośrednictwa pracy, czyli najliczniejszej grupy Polaków.

Jakie warunki trzeba spełnić, żeby starać się o odszkodowanie?

W celu otrzymania odszkodowania należy spełnić określone kryteria. Pierwsze jest takie, że to pracodawca zawinił, w związku z czym, umowa zawarta z pracownikiem nie mogła być kontynuowana. Drugie kryterium to takie, kiedy umowa o pracę na czas określony, przestała obowiązywać, a pracodawca jej nie przedłużył. Trzecie kryterium obejmuje zerwanie umowy ze strony pracodawcy.

Zdarzają się sytuacje, z którym wyraźnie wynika, że odszkodowanie nie powinno być wypłacone pracownikowi. Takie sytuacje to np. kiedy pracodawca ogłasza upadłość, pracownik może już przejść na emeryturę lub pracownik zostaje zwolniony z własnej winy.

Do tej pory wyglądało to inaczej. W momencie, kiedy umowa o pracę zawarta na czas określony uległa wygaszeniu, a pracodawca nie przedłużył umowy, pracownikowi nie przysługiwało odszkodowanie. Pracownik, który był zatrudniony na czas nieokreślony, również nie miał lepszej sytuacji. Po wypowiedzeniu umowy, pracodawca sam podejmował decyzję czy wniosek dotyczący zwolnienia zostanie złożony do sądu czy też do zakładu ubezpieczeń społecznych. Jeżeli pracodawca składał wniosek do sądu, pracownik miał większe szanse na odszkodowanie, natomiast kiedy pracodawca składał wniosek do zakładu ubezpieczeń, pracownik w rzadkich sytuacjach otrzymywał odszkodowanie.

Jaką kwotę odszkodowania można uzyskać?

Kwota odszkodowania to 1/3 miesięcznej pensji. Taką kwotę można uzyskać, jeżeli pracownik przepracował 10 lat na terenie Holandii natomiast, jeśli przepracował ponad 10 lat może otrzymać już połowę miesięcznego wynagrodzenia. Istotną informacją jest, że kwota odszkodowania może zostać pomniejszona o koszty, które poniósł pracodawca. Do takich kosztów wlicza się na przykład szkolenia. Oczywiście tego typu wydatku pracodawca musi mieć udokumentowane. Pracownik z tytułu odszkodowania może uzyskać maksymalnie 75.000.

Zmiany dotyczą również osób, które ukończyły 50 rok życia oraz pracowały ponad 10 lat na terenie Holandii. Z tytułu ukończenia określonego wyżej wieku, takiemu pracownikowi będzie należała się dodatkowa kwota doliczona pracownikowi do każdego przepracowanego miesiąca po ukończeniu 50 lat.

Zmiany wprowadzone przez Holandię są dla Polaków tam pracujących niewątpliwie korzystne. Przed wprowadzeniem ustawy pracownik podlegał dobrej woli pracodawcy, a kiedy zaczął walczyć o swoje prawa na obczyźnie, walka ta kończyła się niepowodzeniem. Nowa ustawa może zagwarantować korzystniejsze warunki zatrudnienia i jest szansą na wykonywanie obustronnej umowy podczas trwania zatrudnienia. Należy pamiętać, żeby walczyć o swoje prawa, zwłaszcza z tego względu, że niejeden pracodawca celowo nie wspomni o przysługującym prawie do odszkodowania. 


DATA PUBLIKACJI: 2016-01-24 » Pozostałe aktualności
Biuro Rachunkowe J i A Kwoska
ul. Spokojna 4
44-230 Czerwionka-Leszczyny
tel. (32) 43-19-769
email biuro@kwoska.com.pl

Na skróty

Aktualności
Doradca Podatkowy
Start Biznes
> Na górę
Powered by mAdmin :: Projekt i wykonanie BerMar multimedia