Napisz wiadomość Mapa witryny
> Twoje konto
> Zasiłek niemiecki Kindergeld a rządowy program 500 plus. Czy można pobierać je jednocześnie?

Pobieranie zasiłków rodzinnych na terenie Unii Europejskiej jest regulowane umowami dwustronnymi pomiędzy poszczególnymi państwami. Wynika z nich to, że nie jest możliwe pobieranie dwóch zasiłków jednocześnie w 100%. Jeśli więc w Polsce pobierany jest zasiłek, zasiłek zagraniczny jest pomniejszany o kwotę polskiego świadczenia. W sytuacji, gdy pobierany jest w całości niemiecki zasiłek, polskie świadczenie już nie przysługuje. Tak samo będzie w przypadku Kindergeld i Programu Rodzina 500 plus. W sytuacji, gdy podatnikowi przysługują dwa zasiłki, jeden kraj wypłaca całą kwotę zasiłku (Polska), a drugi kraj wypłaca różnicę pomiędzy wyższym i niższym zasiłkiem. Jeśli więc będą pobierali Państwo zasiłek 500+, mogą Państwo ubiegać się o niemiecki Kindergeld z tym, że zostanie on wypłacony w mniejszej kwocie. Poniżej przedstawiamy różne sytuacje podatnika i możliwości pozyskiwania zasiłków:

Sytuacja 1

Podatnik pracuje w Niemczech, a niepracująca małżonka podatnika wraz z dziećmi przebywa w Polsce, należy się zasiłek niemiecki Kindergeld, który przysługuje na każde dziecko bez kryterium dochodowego i jest wyższy niż zasiłek 500 plus.

Sytuacja 2

Podatnik pracuje w Niemczech, małżonka pracuje w Polsce, dzieci mieszkają z małżonką w Polsce – przysługuje świadczenie 500 plus, a w Niemczech można ubiegać się o różnicę pomiędzy wyższym zasiłkiem z Niemiec, a niższym z Polski.

Sytuacja nr 3

Oboje małżonków pracuje w Niemczech, przysługuje im zasiłek z Niemiec.


Wysokość zasiłku niemieckiego i polskiego

 

Niemcy- zasiłek Kindergeld

Polska - Program 500Plus

pierwsze dziecko

190 euro

---*

drugie dziecko

190 euro

118 euro

trzecie dziecko

196 euro

118 euro

czwartek i każde kolejne dziecko

221 euro

118 euro* obowiązuje kryterium dochodowe

Źródło:

http://www.mpips.gov.pl/koordynacja-systemow-zabezpieczenia-spolecznego/unia-europejska/swiadczenia-w-ramach-koordynacji-unijnej-/swiadczenia-rodzinne/

http://www.program500plus.pl

https://www.mpips.gov.pl/


DATA PUBLIKACJI: 2016-04-10 » Pozostałe aktualności
Biuro Rachunkowe J i A Kwoska
ul. Spokojna 4
44-230 Czerwionka-Leszczyny
tel. (32) 43-19-769
email biuro@kwoska.com.pl

Na skróty

Aktualności
Doradca Podatkowy
Start Biznes
> Na górę
Powered by mAdmin :: Projekt i wykonanie BerMar multimedia